Sekretny kod ukryty w ciele człowieka

O swoich dolegliwościach rozmawiamy najpierw z bliskimi, potem z lekarzem, a na końcu z terapeutą. Skąd taka kolejność? U, na pozór, bezbronnych i bezsilnych chorych, najpierw występuje naturalna chęć bycia wysłuchanym, przytulonym i pocieszonym, następnie zdiagnozowanym i uspokojonym, a potem na dobre przywróconym do zdrowia. W całym tym procesie leczenia zwykle brakuje rozmowy z osobą najważniejszą – z samym sobą, ze swoją duszą i swoim ciałem.

Ktoś powie: „wariatka, chce rozmawiać sama ze sobą, trąci schizofrenią”. Nie o taką rozmowę tu przecież chodzi. Tym razem to twój nos powie ci, że jednym z czynników sprzyjających występowaniu jego dolegliwości jest fakt, że ludzie postrzegają cię jako osobę wścibską, skłonną do rozsiewania plotek, szkodzenia innym i szybkiego wydawania sądów, a twoje uszy zwrócą ci uwagę na to, że ich bóle wynikają z tego, że trwasz w gniewie, frustracji i zamykasz się na to, czego nie chcesz usłyszeć. Mówić mogą także i twoje włosy, stopy, tarczyca czy nawet wątroba (tutaj nowego znaczenia nabiera sentencja: „powiedz, co ci leży na wątrobie”, prawda?).

Skoro jednak ich wypowiedzi nie są usystematyzowanym systemem znaków, skąd mamy wiedzieć, które emocje mamy do przepracowania? Jak mamy odczytać sygnały, które wysyła nam nasze ciało? Odszyfrowania tego kodu dokonała Inna Segal w niezwykłej książce Sekretny język twojego ciała. Gdy miała dwadzieścia lat, z powodu problemów z kręgosłupem przestała chodzić, a lekarze nie byli w stanie jej pomóc, zaczęła medytować. Wsłuchiwała się w swoje plecy i stopniowo uwalniała z nich cały ból. Po pewnym czasie, gdy oczyściła swe ciało z negatywnych emocji, wyzdrowiała. Spostrzegła wówczas, że sfery fizyczna z psychiczną, duchową są silnie ze sobą powiązane, tworzą całość i nie dość, że jedna nie może istnieć bez drugiej – one muszą ze sobą współpracować.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *